wtorek, 29 grudnia 2015

C.S. Lewis - Listy starego diabła do młodego

Tytuł: Listy starego diabła do młodego
Autor: Clive Staples Lewis
Wydawnictwo: Media Rodzina
Miejsce i rok wydania: Poznań 2012
Liczba stron: 255

„Z chwilą gdy się naprawdę nauczą kochać swych bliźnich jak siebie samych, wolno im będzie kochać siebie jak swych bliźnich. Albowiem nie możemy nigdy zapominać o tym, co jest najbardziej odpychającym i niewytłumaczalnym rysem Nieprzyjaciela; On rzeczywiście kocha te stworzone przez siebie bezwłose dwunożne istoty i to, co odejmuje jedną ręką, zawsze oddaje im drugą[1].”

C.S. Lewis, a właściwie Clive Staples "Jack" Lewis to brytyjski pisarz, naukowiec. Najbardziej znany jest z cyklu powieściowego pt. Opowieści z Narnii (1950-1956)[2]. Oprócz tego zasłynął ze swoich opracowań dotyczących literatury średniowiecznej oraz prac z zakresu apologetyki chrześcijańskiej. Autor Listów był jednym z najbliższych przyjaciół J.R.R. Tolkiena (Hobbit, Władca Pierścieni). Wspólnie z nim i z grupką przyjaciół z kręgu akademickiego utworzyli społeczność literacką, noszącą nazwę Inklingowie[3]. Potwierdzeniem zażyłości obydwu autorów może być dedykacja, którą zawarł w swojej książce Lewis - „Dla J.R.R. Tolkiena”.

Listy starego diabła do młodego to utwór z gatunku fikcji chrześcijańskiej, po raz pierwszy opublikowana w 1942 roku. Akcja książki toczy się podczas II wojny światowej (jednak nie jest to determinujący czynnik i nie ma bezpośredniego wpływu na fabułę książki). Treść książki stanowią listy starego diabła (Krętacz) do jego siostrzeńca (Piołun), w których przekazuje on rady dotyczące sposobów na doprowadzenie człowieka („Pacjent”) do potępienia i skazanie go na wieczne męki w Piekle.

Książka podzielona jest na cztery części: 1) Przedmowa, 2) Listy starego diabła do młodego - jest ich 31, adresatem wszystkich listów jest Piołun, a nadawcą (z wyjątkiem jednego) - Krętacz, 3) Toast - część ta jest swoistym podsumowaniem działalności Piekła, mówca porusza kwestię strat i zysków w Otchłani oraz jakie powinno się powziąć kierunki rozwoju (brzmi absurdalnie, ale tak to właśnie wygląda), 4) Postscriptum - dodatkowa nota od autora, napisana po 28 latach od wydania książki; Lewis udziela nam tutaj odpowiedzi na jedno zasadnicze pytanie - Czy ja wierzę w diabły?

„Dobro jednej osoby ma być dobrem drugiej. Tę niemożliwość nazywa On miłością, i to samo monotonne panaceum można wyśledzić we wszystkich Jego poczynaniach, a nawet we wszystkim, czym jest - lub ma pretensję być[4].”

Przez wszystkie stronice autor zaskakuje (może nie tyle zaskakuje, co zadziwia) wnikliwością z jaką potrafi ocenić człowieka XX wieku. Z ogromną skrupulatnością wymienia wszystkie jego przywary, słabości i nawyki, które oddalają go od Boga (w tej książce nie spotkamy się z ta nazwą - chrześcijański Bóg nazywany jest tutaj Nieprzyjacielem). Z książki płynie uniwersalne przesłanie - sami jesteśmy odpowiedzialni za swój własny los, nieważne czy żyjemy teraz, w czasach tyranii ateńskiej czy Rewolucji Francuskiej.

Jeszcze ciekawostka dla zainteresowanych - podczas toastu (str. 235), Krętacz nawiązuje do historii, kiedy to jeden z greckich dyktatorów wysłał swojego posła do innego dyktatora, by prosić go o radę w sprawie zasad rządzenia. Jeżeli chcecie się dowiedzieć trochę więcej na ten temat to odsyłam Was do książki Ryszarda Kapuścińskiego pt. Podróże z Herodotem. Zajrzyjcie do pierwszego eseju zatytułowanego „Przekroczyć granicę”.



[1] C.S. Lewis, Listy starego diabła do młodego, Poznań 2012, str. 95.
[2] Opowieści z Narnii to cykl siedmiu powieści fantasy napisanych przez C.S. Lewisa. Seria książek opowiada o przygodach dzieci, które trafiają do świata, gdzie zwierzęta mówią, magia jest powszechna, a nad wszystkim pieczę sprawuje lew o imieniu Aslan, który jest opiekunem i władcą krainy.
[3] Inklingowie - nieformalna grupa oksfordzkich intelektualistów spotykających się w pubach w latach 30. i 40. XX wieku. Sławę grupie zapewnili John Ronald Reuel Tolkien, Clive Staples Lewis i Charles Williams.
[4] C.S. Lewis, op. cit., Poznań 2012, str. 120.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...